رفع مشکلات مالی پروژه های پیش بینی شده با ارائه طرحی ویژه 

شهردار اصفهان گفت: برای سال آتی پیش بینی شده سیستم مالی به گونه ای عمل کند که مشکلات موجود بر سر پروژه های مختلف به حداقل ممکن برسد.

به گزارش اداره ارتباطات رسانه ای شهرداری اصفهان، شهردار اصفهان در ادامه بازدیدهای خود از مناطق شهرداری با حضور در منطقه دو در جریان آخرین تحولات و معضلات منطقه قرار گرفت.

علی قاسم زاده در این جلسه با بیان اینکه برای سال آتی پیش بینی شده سیستم مالی به گونه ای عمل کند که مشکلات موجود به حداقل ممکن برسد و متمایل به صفر شود، اظهار کرد: با این طرح پیشنهادی اگر پروژه ای در منطقه ای  پیش بینی می شود، به دلیل مشکلات مالی آن طرح متوقف نمی شود. برای کارهایی که حیثیت اجتماعی پشت آن هست خوب نیست که با مردم وارد توافق شده اما در زمان پرداخت ها دست شهرداری خالی باشد. این موضوع باعث ایجاد بی اعتمادی شده و در دفعات بعدی مردم استقبال لازم را نخواهند داشت.

وی تصریح کرد: با این پیش بینی که صورت گرفته مشکلات مالی حل می شود، هم اکنون مقدمات این موضوع در سیستم مالی شهرداری در حال تدوین است و در بودجه 1401 این موضوع مبنای گردش مالی شهرداری قرار می گیرد.

شهردار اصفهان با بیان اینکه سبک مدیریت شهری در این دوره مدیریت مبتنی بر شهر همگراست، ادامه داد: لازم است روی کلید واژه این موضوع کار شود، کارگاه های این موضوع تشکیل و آموزش های لازم داده شود.  

وی یکی از ویژگی های شهر همگرا را موضوع عدالت محوری ذکر کرد و افزود: منطقه دو شهرداری اصفهان جزو مناطقی است که از دید یا مسیر توسعه بازمانده که بخشی از آن ناشی از عدم توجه به عدالت محوری است.

قاسم زاده تاکید کرد: باید تلاش کنیم این ناهمخوانی بین مناطق به حداقل ممکن کاهش پیدا کرده و عدالت مدنظر ما به لطف خدا تحقق پیدا کند.

وی با بیان اینکه لازم است گره های شهرسازی پیگیری شود، اضافه کرد: با تیم جدید مدیریتی که بر استانداری حاکم شده و با نگاه عدالت محور این مدیران می توان از ظرفیت های موجود کمک گرفته تا مشکلات منطقه و نگاه به این نوع محلات کمتربرخوردار، متفاوت شود.

شهردار اصفهان سرمایه اصلی مناطق را مردم محلات ذکر کرد و گفت: با وجود بافت روستایی در این مناطق خصلت هایی مانند اصالت، نجابت، حریت، قدرشناسی و بسیاری از خصائص دیگر در این مردمان وجود دارد که لازم است از این ظرفیت استفاده کرده و با خود همین مردم کارها را با سرعت بیشتری پیش برد.

وی با بیان اینکه مشارکت جویی یکی دیگر از اصول الگوی شهر همگراست، بیان داشت: این الگو به شدت روی استفاده از ظرفیت نخبگان و مردم و ظرفیت بخش خصوصی به عنوان سرمایه گذار تاکید دارد.

4_5821285534969891508.JPG

قاسم زاده تصریح کرد: با نگاه عدالت محور می توانیم در انتظار یک جهش در منطقه دو در سال آینده باشیم.

*ظرفیت های صدور پروانه ساختمانی و نظام ارتفاعی منطقه دچار مشکل است

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان در ادامه این جلسه مساحت منطقه دو شهرداری را حدود 2 هزار و 125 هکتار ذکر کرد و گفت: از این میزان 48 درصد محدوده قانونی منطقه محسوب شده و مابقی خارج از محدوده است، نخستین معضل منطقه نیز همین تقسیم محدوده قانونی و خارج از محدوده بودن است که 52 درصد از اراضی منطقه را شامل می شود و باعث می شود نتوانیم کار درآمدی ویژه ای را در منطقه انجام دهیم.  

محمد صیرفی نژاد با بیان اینکه جمعیت منطقه بر اساس آخرین سرشماری سال 95 حدود 69 هزار نفر است، تصریح کرد: این برآورد و پیش بینی برای سال 1400 حدود 74 هزار نفر است، مساحت زمین های کشاورزی نیز 366 هکتار است که 278 هکتار آن زمین های کشاورزی داخل محدوده است و باعث می شود نتوانیم منابع درآمدی برای منطقه تعریف کنیم.

وی با بیان اینکه منطقه 2 دارای 9 محله اصلی است، ادامه داد: دهنو، جاوان، ولدان، آفاران، برزان، بابوکان، رسالت، مشکین و بختیار دشت از جمله این محلات بوده و بافت فرسوده منطقه حدود 110 هکتار است. این منطقه با مناطق 1، 9، 11، 12، 8 و دو شهر شاهین شهر و خمینی شهر مرز مشترک دارد.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان اضافه کرد: منطقه در کل، معادل 18 درصد محدوده قانونی پتانسیل صدور پروانه ساختمانی دارد که از این مقدار نیز تاکنون حدود 50 درصد پروانه صادر شده است.

وی با بیان اینکه تمام مناطق شهرداری اصفهان دارای بافتی یکپارچه است، تاکید کرد: این در حالی است که یکی از معضلات منطقه دو تکه تکه بودن آن است، از قسمت هزار هکتار داخل حریم این منطقه 280 هکتار زمین های کشاورزی است که به نقاط آسیب در منطقه تبدیل شده و باعث شده ظرفیت های منطقه از بین برود و نتوانیم به درستی پاسخگوی مشکلات مردم آن باشیم.

صیرفی نژاد اظهار کرد: ظرفیت های صدور پروانه ساختمانی و نظام ارتفاعی منطقه دچار مشکل است به نحوی که کمتر از 2 درصد منطقه پتانسیل صدور پروانه 6 طبقه روی پیلوت را دارد، حدود 5 درصد 5 طبقه روی پیلوت، 52 درصد از منطقه، 4 طبقه روی پیلوت و 40 درصد 3 یا دو طبقه روی پیلوت را دارد که باعث می شود انبوه سازی در منطقه و به تبع آن کسب درآمد ناچیز باشد.

وی تاکید کرد: اراضی باقیمانده برای صدور پروانه کاربری مسکونی حدود 192 هکتار است که نیمی از پروانه های ساختمانی آن صادر شده و ما به صورت بالقوه کمتر از 100 هکتار برای صدور پروانه ساختمانی زمین داریم.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان با اشاره به زمین های کشاورزی منطقه، افزود: مساحت زمین های کشاورزی داخل محدوده قانونی 278 هکتار و خارج از محدوده قانونی 88 هکتار است که چنانچه تغییر کاربری این دسته از املاک صورت پذیرد بسیاری از این املاک دارای پتانسیل بالا جهت ساخت و ساز بوده و تامین کننده اهداف توسعه شهر و منطقه است.

وی اولویت ها و مسائل کلیدی منطقه را ذکر کرد و گفت: منفصل بودن شکل فیزیکی منطقه(تنها منطقه 4 تکه شهر) و عدم انسجام در تعریف کاربری ها، چالش های حفظ حریم شهر اصفهان در محل اتصال این حریم به حریم شاهین شهر و خمینی شهر، تداخل کاربری های ناسازگار با محیط مسکونی از جمله موزائیک سازی های موجود در سطح منطقه، آلودگی هوای ناشی از پالایشگاه، نیروگاه و پتروشیمی و شدت تاثیر آن در محلات بختیار دشت و دهنو، روان سازی و ارتقای سطح کیفی شبکه معابر و بازگشایی گلوگاه ها، عدم پرداخت بودجه های محرک توسعه، عدم تمایل صاحبان سرمایه به سرمایه گذاری در این منطقه و رونق پایین ساخت و ساز، تعیین تکلیف اراضی کشاورزی و گستره طرح های ویژه و ... از جمله این مسائل است.  

صیرفی نژاد خاطرنشان کرد: شهرداری منطقه دو سال گذشته از نظر کسب درآمد رتبه هفتم را میان مناطق شهرداری اصفهان داشته است و تحقق بودجه امسال تا آبان ماه نیز حدود 52 درصد بوده است.

وی بیان اینکه بودجه محرومیت زدایی منطقه عملا به صورت بسیار کمی پرداخت می شود، ادامه داد: رویکرد اتخاذ شده با وجود مثبت بودن آن در عمل اتفاق خاصی را برای منطقه رقم نمی زند، برای 7 محله منطقه پیشنهاداتی وجود دارد که امیدواریم در فصل تدوین بودجه این موضوع دیده شود تا بتوانیم برنامه های خود را برای این محله ها پیاده کنیم.

مدیر منطقه دو شهرداری اصفهان با اشاره به پروژه های شاخص شهری منطقه که در ردیف بودجه مرکزی قرار دارد، تاکید کرد: تملک فضای سبز بین نهرهای شمس آباد و پرتمان، احداث خانه دوستدار کودک و مشارکت در احداث پایانه صمدیه از جمله این پروژه ها است.

4_5821285534969891514.JPG

*هماهنگی بین دستگاهی برای حل معضل موزائیک سازان لازم است

وی ادامه داد: معضل بسیار مهم منطقه دو، تملک فضای سبز بین النهرین (18 هکتاری موزائیک سازان) است که سال های بسیاری است با استقرار موزائیک سازان مواجه است و مشکلات زیست محیطی و ... را به وجود آورده است. حدود 110 واحد موزائیک سازی و مابقی زمین های کشاورزی لم یزرع است. حکم تعطیلی این واحدها گرفته شده اما به دلیل تداخل با مسائل معیشتی، شهرداری عملا وارد نشده است. با ارتباطی که با شرکت شهرک ها گرفته شده قرار است این صنف به شهرک صنعتی دهق و علویجه منتقل شوند. هماهنگی و عزم جدی بین دستگاهی می خواهد تا این منطقه یک بار برای همیشه از این آلودگی خلاص شود.

صیرفی نژاد در خصوص پروژه پایانه صمدیه، تاکید کرد: حدود 19 درصد از تملک این پایانه باقی مانده است و حدود 150 میلیارد تومان لازم دارد تا این تملک به اتمام برسد.

وی همچنین گفت: یکی از علت های اصلی عقب ماندگی قطار توسعه منطقه احداث نشدن شبکه معابر منطقه است، لازم است شهرداری مرکزی حدود 50 تا 60 میلیارد ملک در لکه ها و پهنه ها خریداری کند. منطقه می تواند از سهم تفکیک این ملک ها استفاده کرده تا ذخایر ملکی منطقه بالا رود و باعث آبادانی و توسعه شود.    

      

/کد محتوا 41562

برچسب ها